Môj výber
0 položiek
Čo je to? »
Zobraziť Váš košík:
0 za 0 EUR
| Prihlásenie »
Vyberte si kategorii
Úvod > Včelie produkty

Včelie produkty

Čo sú to včelie produkty?

Všeobecne najznámejším produktom je med. Menej známe sú peľ, materská pokladnička, propolis, včelí vosk a včelí jed.

Včelí med

Med poznajú asi všetci. Je veľmi chutný a prospešný zdravie vďaka svojím obsahom enzýmov, minerálnych prvkov, bielkovín, éterických olejov, aromatických látok, jednoduchých cukrov = glukózy + fruktózy, a tiež svojimi antibakteriálnymi účinkami. Med včely tvorí z nektáru alebo

Včelí vosk

Vosk je prirodzený včelí produkt vznikajúci metabolickú prestavbou medu a peľu v tele včely medonosnej. Včely pri tvorbe diela doslova potí voskové šupinky na tzv. Voskových zrkadlách na spodnej strane 3. - 6. článku (tergit) zadočku. Hmotnosť jednej, 0,5 mm hrubé šupinky, sa pohybuje v rozmedzí 0,8-2 mg. Vznikajúci vosk má takmer bielu farbu a pôsobením slín včiel sa stáva vláčnou za teploty prostredia 33 ° C až 36 ° C. Včelí plásty sú tvorené šestibokými bunkami postavenými mierne šikmo nahor, neexistuje lepšieho spôsobu využitia priestoru. Včelí vosk je drahocenný pre svoju náročnosť produkcie. Je potreba až 1.250.000 šupiniek na 1 kg vosku. K vytvoreniu 1kg vosku včely spotrebujú približne 5-10kg medu.

Materská kašička

Materská kašička je výlučok hltanových žliaz robotníc, ktorá má bielu farbu. Táto mliečne biela hmota je podávaná včelami predovšetkým matke a materským larvám ako kŕmna šťava. Medzinárodné označenie je gelée royale a pochádza z francúzštiny. Materská kašička je citlivá na svetlo, teplotu a znehodnocuje ju styk s kovmi. Význačnú látkou obsiahnutou v materská kašičke je biopterín - látka, ktoré je prisudzovaný účinok na dlhovekosť včelie matky.

Včelí peľ

Včela nosia peľ z kvetov rastlín do úľa na zadných nohách v podobe rúškom a ukladajú ich do plástov. Včelí peľ obsahuje vitamíny skupiny B, bielkoviny, sacharidy a enzýmy. Včelí peľ je uznávaný v apiterapii.

Propolis

Propolis včely zbierajú z rôznych rastlinných zdrojov. Je to živicová substancia žltohnedej, červenohnedej alebo zelenohnedé farby a včely ju používajú v úli na dezinfekčným účely, na tmelenie prasklín malých otvorov atď. Propolis má rad liečivých vlastností.

Včelí jed

Včelí jed (apitoxin) je sekrét jedových žliaz včiel. Týmto jedom paralyzuje v prípade potreby svojich nepriateľov. Niektorí ľudia sú alergickí na včelie bodnutie. Ak včela bodne, zanechá v mieste vpichu žihadlo, ktoré si vytrhne zo zadočku spolu s jedovým vačkom, včela potom zahynie. Včelí jed je účinným liečivým prostriedkom.

Hot-line: +420 603 729 354
Výrábame Etikety na med a vianočné prianie
|Copyright © 2016 Etikety na med