Med môžeme rozdeliť do troch základných kategórií a to na kvetový , medovicový (lesný) a zmiešaný ( obsahuje tak kvetový, tak medovicový med ).
Poďme si jednotlivé druhy priblížiť viac, možno budete prekvapení z čoho vlastne tzv. lesný med včely získavajú.
Kvetový med vzniká z nazbieraného nektáru včelami, ktorý pochádza z kvetov rastlín.
Kvetový med sa dá rozdeliť na druhový podľa rastlín, z ktorých pochádza nazbieraný nektár:
Medovicový, alebo tiež u spotrebiteľov známejší lesný med pochádza z medovice, ktorú najčastejšie produkujú vošky, ktoré sa živia šťavami listnatých i ihličnatých stromov. Najčastejšie sa jedná o smreky a jedle. Vošky z týchto štiav využijú potrebné zložky a zvyšok vylúči vo forme medovice. Včely jej odoberajú a spracujú v med. Medovicový med sa vyznačuje výraznejšou chuťou a vydrží dlhšiu dobu v tekutom stave.
Niekedy sa tiež môžeme stretnúť s pojmom pastový med. Pastovanie sa vykonáva preto, že niektoré medy nám rýchlo skryštalizujú, stvrdnú a ťažko sa spotrebúvajú. Pastovanie medu je riadená kryštalizácia, kedy sa kryštály medu miešaním zaguľatia a tým z medu vznikne pasta, ktorá sa dobre rozotiera. Najčastejšie sa robí pastovanie u kvetového alebo zmiešaného medu, ktorý má tendenciu rýchlo kryštalizovať. Do pastovaného medu sa nič nepridáva, teda spotrebitelia nemusia mať obavu zo zmesí.
Ide o med, ktorý dostanete v plástoch (panenskom diele), ktoré včely vybudovali, aby do neho mohli med uložiť. Skôr, keď ešte neexistovalo vytáčanie medu, tak sa med vytláčal priamo z plástov alebo přežvykoval aj s voskom.
Hlavným faktorom je doba kvitnutia daných rastlín. Každá rastlina má totiž iný čas kvitnutia a vďaka tomu môže včelár med triediť. Pri kočovania za konkrétny včelí pastvou sa dá docieliť čisto jednodruhový med.
Napríklad v apríli a máji kvitne repka. Včelár umiestni svoje včelstvá ku kvitnúcim poliam a tým zaistí výdatnú znášku z repkového medu. Po odkvitnutí repky včelár vyberie medník a vytočí jednodruhový med.