Ak sa spotrebiteľ pri nákupe zaujíma, čo je na etikete medu alebo iné potraviny uvedené, môže si všimnúť, že čas do ktorej má potravinu spotrebovať, býva označená dvoma spôsobmi a to "Dátum použiteľnosti" alebo "Dátum minimálnej trvanlivosti". Spotrebitelia často vôbec netušia, aký je medzi týmito dvoma údajmi rozdiel. Med sa označuje dátumom minimálnej trvanlivosti u ktorého stačí uvádzať rok vzhľadom na to, že med má dlhšiu dobu trvanlivosti viac ako 18 mesiacov.
Dátum minimálnej trvanlivosti sa uvádza slovami "minimálna trvanlivosť do ..." ak obsahuje dátum uvedenia dňa a v ostatných prípadoch "minimálna trvanlivosť do konca ...". K údajom "minimálna trvanlivosť do ..." a "minimálna trvanlivosť do konca ...", "DMT ...", "Min. trvanlivosť ... "," Min. trv. ... "sa pripojí buď samotný dátum, alebo odkaz na miesto, kde sa dátum na štítku alebo obale. V prípade potreby sa tieto údaje doplnia údajom o potrebných podmienkach pre uchovanie, ktorých dodržanie umožní zaistiť uvedenú trvanlivosť.
DMT sa av nekódovanej podobe v poradí deň, mesiac a rok. Ak je DMT kratší ako 3 mesiace, stačí uviesť deň a mesiace, ak je DMT dlhší ako 3 mesiace, ale nepresahuje 18 mesiacov, stačí uviesť mesiac a rok, a ak je DMT dlhší ako 18 mesiacov, postačuje označenie roku čo je práve treba med.
DMT sa väčšinou označujú potraviny, ktoré sa rýchlo nekazia. Príkladom môžu byť konzervy, sušienky, čokoláda, nápoje, cestoviny, med atp.
Potraviny s uplynulou dobou minimálnej trvanlivosti možno uvádzať do obehu, iba ak sú zdravotne nezávadné a pokiaľ sú ako prejdenej označené a oddelene umiestnené.