Môj výber
0 položiek
Čo je to? »
Zobraziť Váš košík:
0 za 0 EUR
| Prihlásenie »
Vyberte si kategorii
Úvod > Ako spoznať kvalitný med?

Ako spoznať kvalitné med?

Jedným z prvých ukazovateľov môže byť cena, ale nie vždy je to pravda. V západných krajinách Európy a západného sveta, je obvyklé, že cena medu priamo od včelárov je niekoľkokrát vyššia ako v obchodoch a supermarketoch, kde je k dostaniu spravidla zmiešaný med od mnohých včelárov z rôznych miest a nie je teda ani často lokálne. U nás je situácia opačná a cena u včelára je nižšia ako v obchodoch a pritom spotrebiteľ dostáva spravidla kvalitnejšie produkt z lokálnych zdrojov. Náš český med je vysoko kvalitné a v krajinách EÚ veľmi cenený a žiadaný obzvlášť v Nemecku a na severe Európy. Za dôležité považujem aj zmienku o tom, že český med neobsahuje žiadne rezíduá liečiv, tak ako sa s nimi môžeme stretnúť v zahraničných medoch. Med priamo od včelára zaručuje kvalitu medu a je tiež dobre dohľadateľný. Nájdite si svojho včelára, od ktorého budete odoberať med. Je normálne a morálne za zaručenú dobrú kvalitu medu požadovať a zaplatiť primeranú a trebárs aj vyššiu cenu.

Ako spoznať laickým pohľadom, že ide o kvalitný med? Stačí ho v ruke preklápať, nemal by sa v žiadnom prípade prelievať ako voda, ale naopak ťahať . Ďalej potom kryštalizácia medu nie je chybou, ale naopak dôkazom, že ide o pravý vrelý produkt.

Prečo med kryštalizuje?

Je to jeho prirodzená vlastnosť. Dôvod je v glukóze, ktorú med obsahuje. Čím viac glukózy med obsahuje, tým skôr med kryštalizuje. Kvetové medy majú viac glukózy a tak aj skôr kryštalizujú než medy medovicový.

Jednoducho povedané, do roka by mal každý kvalitný med skryštalizovať. Ak sa tak nestane, môžete tento med začať podozrievať, že bol proces dozrievania zastavený alebo iným spôsobom upravený alebo sa nejedná o med. Výnimkou je agátový med, ktorý prakticky nekryštalizuje.

Med zakúpený priamo pri dobrých včelárov, ktorých osobne poznáte alebo dáte na odporúčania známych, ktorým dôverujete, je zárukou jeho vysokej kvality! Správny včelár má zdravé včely, med správne ošetruje, správne med skladuje a dodržiava zásady hygieny. Každý med po určitom čase skryštalizuje, čo nie je na závadu a je známkou jeho pravosti. Len pre zaujímavosť med necukernatí, ale kryštalizuje!
Nie je med ako med!

Vo veľkých obchodných reťazcoch a v supermarketoch ponúka rôzne druhy "medov" a to aj za lacnejšie ceny než priamo od včelárov. Často sa jedná o medy zmiešané nižšej kvality a často upravené, čo dokazujú aj výsledky kontrol SOI A SZPI. Jedným z faktorov je, že med často leží aj mesiace v regálu a je stále tekutý a nekryštalizuje, čo môže byť následkom pridaných prímesí alebo jeho prehriatím, čím sa v mede zničí mnoho prospešných látok. Na trhu je veľa falzifikátov medov, ktoré možno odhaliť len laboratórnymi rozbormi. Ide fakticky o bezcenné sirupy, ktorých biologická a nutričná hodnota je prakticky nulová. Pozor aj na produkty zdanlivo pripomínajúci med nazývané "medová pochúťka" a iné ...

Obrana existuje - nekupujte falošný (často lacný) med - "NEMED" ! Nájdite si svojho včelára!

Hot-line: +420 603 729 354 | Cookies
Výrábame Etikety na med a vianočné prianie
|Copyright © 2016 Etikety na med