Môj výber
0 položiek
Čo je to? »
Zobraziť Váš košík:
0 za 0 EUR
| Prihlásenie »
Vyberte si kategorii
Úvod > Ako vzniká včelí med

Ako vzniká med

V prírode sú dva zdroje surovín, z ktorých včely tvoria med. Jedná sa o rastlinné šťavy, označované medzi včelármi ako nektár u kvetov rastlín a medovice vylučovaná hmyzom . Nektár včely získavajú priamo z kvetov rastlín, kdežto medovicu včelám sprostredkovávajú tzv. Hmyzie producenti, najčastejšie vošky. V oboch prípadoch sa jedná o rastlinné asimiláty vznikajúce fotosyntetickú reakciou, kedy pôsobením slnečnej energie dochádza v asimilačných orgánoch rastlín k syntéze vysokoenergetických molekúl a ďalšie premene do zložitejších štruktúr z vody a oxidu uhličitého.

Ako včely vytvárajú med

Včely zbierajú sladké šťavy (nektár, medovica) vytiahnutím diletantským, doplní ho niekoľkými vlastnými enzýmy a uloží do tzv. Meďného vačku. Následne ho donesie do úľa a odovzdá nektár iným včelám, ktoré ho uloží do bunky plástu, kde je nektár zahusťovanie a vysušovaniu za vyšších teplôt dokiaľ nie je zrelý. Tento proces trvá aj niekoľko dní. Po zaplnení bunky a dosiahnutie zrelosti je následne med zaviečkovaný voskovým viečkom, čo je signál pre včelárov, že je med vhodný na vytáčanie.

Pre zaujímavosť 1kg medu = cca 1 000 000 navštívených kvetov.

Čo je to vlastne med?

Včelí med je potravina prírodného charakteru, ktorá je vytvorená spoločenstvom včely medonosnej ( Apis mellifera) zberom sladkých štiav / nektáru rastlín, ktorý včely pretvárajú, kombinujú a obohacujú svojimi špecifickými látkami, ukladajú, zahusťujú a nechávajú zrieť v plástoch. Ďalším zdrojom získavania sladkých štiav je medovice, ktorú včely získavajú zberom vyprodukovanej šťavy niektorými skupinami hmyzu. Rôzne druhy kvalitného medu sú prakticky rovnako hodnotné a líšia sa farbou, chuťou, vôňou, ..., ale je to vždy MED.

Hot-line: +420 603 729 354 | Cookies
Výrábame Etikety na med a vianočné prianie
|Copyright © 2016 Etikety na med