Môj výber
0 položiek
Čo je to? »
Zobraziť Váš košík:
0 za 0 EUR
| Prihlásenie »
Vyberte si kategorii
Úvod > Ako začať včelařit

Ako začať včelařit

Včelárenie je koníček, ktorý vás obohatí o kontakt s prírodou, zoznámi vás o zákonitostiach života rastlín i živočíchov a pritom všetkom vám prináša úžitok získavaním včelích produktov.

Než začnete, je potrebné si dobre rozmyslieť, čo od včelárenie očakávate. Vybrať miesto pre biotopy a ideálne sa zoznámiť s nejakým včelár v okolí a získať od neho praktické rady do začiatku a možno aj prvé Oddelek alebo včelstva.

Stanovištia:

Jeden z hlavných predpokladov pre zdarné včelárenie je stanovište pre úle, ktoré je potrebné dobre zvoliť. Stanovište úľov a orientácia Cesena nesmie obťažovať susedov alebo okoloidúcich ľudí. Cézny by mala byť orientovaná smerom na juh alebo juhovýchod až východ. Stanovište by malo byť chránené pred vetrami a nemalo by byť umiestnené v mrazových kotlinách. Ďalej by mal byť v predpokladanom doletu včiel vhodný zdroj vody.

Čo budete potrebovať - ​​Včelárske potreby:

  1. Úle vrátane rámikov
  2. Včelárske náradia (rozpěrák, fajčiar, ochranné pomôcky)
  3. Teoretické vedomosti o chove včiel
  4. Registrácia chovu včiel a ideálne členstvo v Slovenskom zväzu včelárov
  5. Potom už len zaobstarať včelí oddelka alebo prípadne včelstva

Včelí oddelka, včelstvá roje:

Chov včiel založíte obstaraním oddelka alebo včelstva, prípadne roje zo známeho zdroja. Z dôvodu nebezpečenstva zavlečenia niektoré choroby odporúčame získať včely od chovateľa z okolia. Premiestňovanie včiel by malo byť ohlásené a malo by mať vyšetrenie na mor včelieho plodu, že sú zdravé a doložiť správu Krajskej veterinárnej správy o zdravotnom stave včelstiev.

Včelárske pomôcky:

Včelárske pomôcky pre chov včiel obsahujú veľa položiek, nie všetky potrebuje začínajúcich chovateľ, ale bez niektorých sa nezaobíde.

  • včelársky klobúk a včelárske rukavice
  • rozpěrák, metličku a fajčiar
  • medomet, odvíčkovací vidličku, sitá na vyčistenie medu, nádoby na uskladnenie medu
  • sírne knôty na dezinfekciu rámikov a úľov
  • kŕmidlá ak nie sú súčasťou úľov

Teoretické vedomosti:

Na získanie vedomostí k chovu včiel je rad ciest: knihy, internet, včelári. Je nutné sa zoznámiť so zákonitosťami zo života včelieho spoločenstva, so zásadami práce vo včelstve a s postupmi pri chove včiel. Odporúčam nájdite si vo vašom okolí včelára, ktorý vám iste rád poradí a ešte môžete získať prvé praktické skúsenosti, napríklad keď sa mu ponúknete že mu pomôžete alebo mu len tak budete pozerať pod ruky.

Slovenský zväz včelárov SZV:

Slovenský zväz včelárov združuje chovateľa včiel. Základná organizácia v mieste Vášho bydliska zabezpečuje pre svojich členov úlohy spojené s členstvom vo zväze.

Chov včiel podlieha v zmysle zákona povinnej registrácii v ústrednej evidencii chovateľov. Tá vám pridelí registračné číslo chovateľa a registračné číslo stanovište.

Chovatelia včiel združenia v Českom zväzu včelárov sa oslovujú: "priateľovi" .

Hot-line: +420 603 729 354 | Cookies
Výrábame Etikety na med a vianočné prianie
|Copyright © 2016 Etikety na med